Telefón: +421 (0) 904 930 961
E-mail: miroslava@miklosekova.sk

Často kladené otázky

Na čo slúži depozit?

Depozit slúži prenajímateľovi na zabezpečenie pohľadávok v prípade neplatenia nájomného zo strany nájomcu, respektíve na úhradu škôd na byte a jeho zariadení. Depozit sa hradí pri podpise zmluvy a vracia sa nájomcovi pri ukončení nájmu a odovzdaní bytu bez poškodenia. Výška depozitu je zvyčajne vo výške jednomesačného nájmu.

Čo všetko obsahuje nájomné?

„Nájomné“, čiže odplata za užívanie bytu je zložená z dvoch častí, a to zo samotného nájomného, a z úhrad za energie spojené s užívaním bytu – čo sú elektrina, voda, plyn, správa a ostatné. Nájomné a úhrady za energie musia byť v zmluve uvedené samostatne, inak by zmluva bola podľa zákona neplatná.

Čo nesmie v zmluve chýbať podľa Občianskeho zákonníka?

V zmluve podľa Občianskeho zákonníka musia byť označené zmluvné strany, t.j. Prenajímateľ a nájomca, predmet nájmu a rozsah jeho užívania, dohodnutá výška nájomného a výška mesačných nákladov spojená s užívaním predmetu nájmu. Nájomná zmluva musí byť vyhotovená v písomnej forme, podpísaná oboma zmluvnými stranami.

Čo musí obsahovať zmluva podľa zákona o krátkodobom nájme?

Zmluva podľa Zákona o krátkodobo nájme sa dopĺňa o tieto náležitosti a to:
  • opis stavu bytu pri jeho preberaní
  • opis príslušenstva a vybavenia bytu
  • vyhlásenie o nezávadnosti bytu
  • určenie doby nájmu
  • spôsob platenia
Súčasťou tejto zmluvy musí byť aj vyhlásenie nájomcu, že si je vedomý, že sa nájomná zmluva uzatvára podľa zákona o krátkodobom nájme bytu. Prenajímateľ je oprávnený jednostranne zmeniť výšku nájomného a úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a jeho príslušenstva.

Čo v prípade, ak uhradím rezervačný poplatok a neschvália mi hypotekárny úver?

Veľa ľudí si kladie otázku: Ako predísť zaplateniu rezervačného poplatku? Na čo vlastne slúži rezervačná zmluva a s ňou spojený poplatok?

Rezervačná zmluva je písomná dohoda medzi predávajúcim, kupujúcim a sprostredkovateľom, čiže realitnou kanceláriou. Hovorí o tom, že predávajúci sa zaväzuje svoju nehnuteľnosť predať výhradne záujemcovi, s ktorým túto zmluvu uzavrel a taktiež realitný sprostredkovateľ sa zaväzuje danú nehnuteľnosť neponúkať ďalším záujemcom. Súčasťou tejto zmluvy sú kompletné údaje oboch zmluvných strán, presný popis nehnuteľnosti, konečná kúpna cena, určený termín podpisu kúpnej zmluvy, či odovzdanie nehnuteľnosti.

Realitné kancelárie musia poplatok vrátiť, ak k obchodu nedôjde z dôvodov na strane predávajúceho. Ak sú dôvody na strane kupujúceho, rezervácia sa väčšinou nevracia. Každý kupujúci by mal zvážiť, či má skutočný záujem o vybranú nehnuteľnosť, pretože podpisom rezervačnej zmluvy sa nehnuteľnosť stiahne z ponuky, čím sa obmedzí počet potenciálnych kupujúcich a tým vznikne škoda na strane predávajúceho aj sprostredkovateľa. Záujmom majiteľa nie je získať rezervačný poplatok, ale predať nehnuteľnosť a pokiaľ kupujúci má záujem kúpiť, ide len o to nájsť taký spôsob realizácie, ktorý zaistí spokojnosť obidvoch strán.

Veľa kupujúcich si rezervuje nehnuteľnosť bez toho, aby sa oboznámili s podmienkami získania úveru. V prípade, že úver nedostanú, nie je realitná spoločnosť povinná rezervačný poplatok vrátiť. Človek nekupuje nehnuteľnosť každý deň, preto by si mal zvážiť čo kupuje a či má všetky prostriedky dostupné na jej kúpu.

Klientom chceme pomôcť predísť nemilej situácií neschválenia úveru, a preto si s klientom po dôkladnom finančnom plánovaní dohodneme stratégiu na získanie úveru s najvýhodnejšími podmienkami. V prípade nezískania úveru napriek našej spoločnej snahe, klientovi poplatok za rezerváciu bez váhania vrátime.

Kedy môže od zmluvy odstúpiť prenajímateľ?

  • Ak nájomca alebo ten, kto s ním v byte žije, poškodzuje byt alebo jeho zariadenie alebo spoločné časti spoločného zariadenia domu alebo inak hrubo porušuje dobré mravy alebo domový poriadok v dome, v ktorom sa byt nachádza
  • Ak nájomca riadne a včas nezaplatil nájomné alebo úhrady za energie spojené s užívaním bytu za obdobie dlhšie ako dva mesiace
  • Ak nájomca napriek písomnej výzve prenajímateľa nedoplatí depozit do pôvodnej výšky
  • Ak nájomca užíva predmet nájmu v rozpore s dohodnutým účelom
  • Ak je daný iný dôvod výpovede dohodnutý v nájomnej zmluve

Kedy môže odstúpiť od zmluvy nájomca?

  • Ak sa predmet nájmu stal nespôsobilý na dohodnuté užívanie a táto skutočnosť nebola zavinená nájomcom alebo osobami s ním žijúcich v byte
  • Ak došlo k ukončeniu jeho pracovného pomeru
  • Ak mu vznikol nárok na sociálne bývanie podľa osobitného predpisu
  • Ak je daný iný dôvod výpovede dohodnutý v nájomnej zmluve

Kedy nájom bytu zanikne?

  • uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý
  • písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom
  • písomnou výpoveďou jednej zo zmluvných strán za podmienok uvedených v zákone o krátkodobom nájme
  • písomným odstúpením od nájomnej zmluvy jednej zo zmluvných strán za podmienok uvedených v nájomnej zmluve
  • zánikom predmetu nájmu

Prečo spolupracovať s realitnou kanceláriou aj pri prenájme?

Stretávame sa s názormi, že netreba oslovovať realitné kancelárie pri prenájmoch. Prenajímať cez realitnú kanceláriu má však svoje opodstatnenie a to najmä z hľadiska bezpečnosti. Realitná kancelária vypracuje zmluvy na základe zákona, ktoré sú právne ošetrené, prehodnotí klienta na základe Vašich požiadaviek, a v neposlednom rade aj disponuje databázou klientov hľadajúcich nájom.

Hradí odmenu za sprostredkovanie prenajímateľ alebo nájomca?

Vo všeobecnosti platí, že províziu realitnej kancelárii platí ten, kto o jej službu požiada. Vo väčšine prípadov hradí odmenu prenajímateľ a to vo výške jednomesačného nájmu. V odmene pre sprostredkovateľa je zahrnuté aktívne vyhľadávanie klientov, inzercia, vypracovanie zmlúv, zdokumentovanie stavu predmetu nájmu pri odovzdávaní, vypracovanie dodatkov počas trvania nájmu.

Čo je to homestaging?

Homestaging je ukázať nehnuteľnosť v čo najatraktívnejšom svetle pre veľký počet potenciálnych záujemcov o jej kúpu alebo prenájom, aby sa tak predala alebo prenajala v čo najkratšom čase a za čo najvyššiu cenu.

Prečo by mi mal sprostredkovať hypotéku môj maklér?

Maklér na dennej báze spolupracuje s bankami, pozná podmienky bánk a vie zabezpečiť hypotéku na mieru šitú pre daného klienta a za lepších podmienok.

Čo je to Znalecký posudok?

Znalecký posudok je najdôležitejší dokument pri kúpe nehnuteľnosti cez hypotekárny úver, v ktorom znalec stanoví reálnu hodnotu zabezpečenia, resp. hodnotu nehnuteľnosti.

Čo je Kataster nehnuteľností?

Kataster nehnuteľností je geometrické určenie, súpis a popis nehnuteľností. Súčasťou katastra sú údaje o právach k týmto nehnuteľnostiam, a to o vlastníckom práve, záložnom práve, vecnom bremene, o predkupnom práve...

Čo je to Parcela?

Parcela je geometrické určenie a polohové určenie a zobrazenie pozemku v katastrálnej mape, v mape určeného operátu alebo v geometrickom pláne s vyznačením jej parcelného čísla.

Čú sú Spoločné zariadenia bytového domu?

Spoločnými zariadeniami domu sa rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne…

Všetko to začalo snom...